ABC ziół ,

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Zioła w kuchni
CZARNY BEZ
Owoc czarnego bzu zawiera witaminy: B1, B2, PP, H, M i C. Działa napotnie i nieco rozwalniająco, moczopędnie i przeciwskurczowo. Surowy sok /nastawiony, a nie wysmażony/ można dodawać do każdego sosu mięsnego, tuż przed podaniem na stół.
CZÄ„BER
Ma działanie trawienne, pobudza czynności żołądka, działa ściągająco i moczopędnie. Znali go już i cenili starożytni Rzymianie. Sproszkowanego ziela używa się do serów topionych, wędzonych, do sosów mięsnych, a także do korniszonów i ogórków. Dodaje się go również do potraw z grzybów, zupy pomidorowej. Do potraw gotowanych dodaje się go na końcu, żeby nie wydzielił goryczki.
CZOSNEK
Zawiera m.in. witaminę B1, B2, K, PP i C. Obniża ciśnienie krwi, jest jednym z najsilniejszych środków bakteriobójczych ma działanie wykrztuśne i przeciwrobaczane. Korzystnie też wpływa na przewód pokarmowy. Spożywanie czosnku zwiększa wydzielanie soków trawiennych, pobudza wytwarzanie żółci i ułatwia jej przepływ, hanuje nadmierną fermentację. Najskuteczniej działają świeżo utarte lub pokrojone ząbki czosnku albo świeżo wyciśnięty sok.

Zioła - jak prawidłowo kroić
Szczypiorek, pietruszkę oraz takie zioła jak bazylia czy estragon kroimy w zróżnicowany sposób, uwzględniając ich specyfikę.
SZCZYPIOREK I SZCZYPIOR:
siekamy drobno, zawsze w jednym kierunku bądź tniemy wzdłuż, na cienkie pasemka "w pióro".
PIETRUSZKA:
Obrywamy listki lub siekamy, ale nie za drobno, ponieważ starci wtedy swój specyficzny, pietruszkowy smak, nabierając trawiastego posmaku.
BAZYLIA:
Dzielimy na dość duże kawałki, najlepiej nożyczkami lub ostrożnie bardzo ostrym nożem. W innym przypadku istnieje niebezpieczeństwo, że przebarwi się. Generalnie nie należy ziół siekać zbyt drobno. Tracą wtedy na smaku i aromacie.

 

Zioła - Głowienka pospolita
Jest to roślina często spotykana na suchych łąkach i nasłonecznionych leśnych polanach. Jej fioletowe kwiaty są skupione w charakterystyczne, przypominające główkę kwiatostany. Kwitnie od kwietnia do września. W ziołolecznictwie wykorzystywane są są całe pędy tej rośliny. Najczęściej stosowana jest jako dodatkowy składnik w mieszankach ziołowych przeciwko infekcjom skóry, ranom i oparzeniom. Głowienka pospolita ma działanie uśmierzające ból i przeciwbakteryjne.

 

Kuchenne ABC ziół
To piękne pachnące zioła można kupić już ususzone w torebeczkach. Warto jednak spróbować wyhodować je samodzielnie. Zioła towarzyszyły człowiekowi "od zawsze": jako leki i przyprawy.
MIĘTA:
Posiekane listki urozmaicają smak wielu sosów i farszów. Listki mięty ułatwiają trawienie, działają rozkurczowo, przeciwbólowo, a także uspokajająco.
CZÄ„BER:
Jest bardzo aromatyczny i ma ostry smak. Świeży lub suszony, dodajemy do potraw z fasoli, grochu, soczewicy doprawione nim fasolówka czy grochówka będą pyszne. Wspaniale podkreśli też smak pieczeni wieprzowej. Ziele cząbru zawiera olejek eteryczny, garbniki, sole mineralne. Dzięki temu łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego. Skutecznie leczy również biegunki.
BAZYLIA:
To jedna z najczęściej stosowanych przypraw w kuchniach południowych. Idealnie "wzmocni" smak i aromat pomidorów. Przyprawiamy nią sałatki, sosy i twaróg. Zawiera substancje, które ułatwiają trawienie.
MELISA:
Jej młode listki mają intensywny cytrynowy smak i aromat. Udekorujmy nimi torty czy biszkopty z owocami, lub przyprawmy sosy serowe, zupy, octy, marynaty i likiery. Melisa szczególnie polecana jest młodym ludziom narażonym na stresy szkolne i egzaminacyjne. Jest wspaniałym środkiem uspokajającym.
TYMIANEK:
Podobnie jak bazylia najczęściej używany jest w kuchniach krajów południowych /głównie do tłustych mięs; wieprzowiny i baraniny/. Dodajemy ją również do dań bezmięsnych, łączymy z pomidorami. Tymianek działa bakteriobójczo, pomaga usuwać skutki zatruć w organizmie i niszczy pasożyty jelit.
ROZMARYN:
Również i on wywodzi się z tradycji południowej /uwielbiają go również Francuzi/. Rozmaryn ma korzenny, gorzki smak. Przyprawiamy nim pieczone mięsa i drób. Rozmaryn poprawia ogólną odporność i sprawność organizmu. Działa rozkurczowo i przeciw biegunkom.
ESTRAGON:
Jest bardzo aromatyczny. Dodajemy go do białego mięsa, pikantnych zup i sosów. Ziele estragonu ma lekkie działanie moczopędne, przeciwzapalne i przeciwskurczowe.

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • storyxlife.htw.pl
  •