ABCNLPmodul17 fge, rozwój osobisty NLP, NLS itp

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

ABC  NLP

Moduł 17

 

Systemy reprezentacji

 

Każdy z nas ma do dyspozycji 5 zmysłów, poprzez które odbiera informacje z zewnątrz. Są to zmysły:

·         wzroku

·         słuchu

·         dotyku

·         węchu

·         smaku

 

Trzy pierwsze z wymienionych zmysłów mają największe znaczenie. Okazuje się, że poszczególne osoby w różnym stopniu wykorzystują te 3 zmysły. Są osoby, które w największym stopniu wykorzystują zmysł wzroku. Osoby takie określa się mianem wzrokowców. Osoby, które najczęściej wykorzystują zmysł słuchu nazywa się słuchowcami. Z kolei osoby preferujące zbieranie informacji przez dotyk określa się jako kinestetyków.

 

Ten podział nazywany jest w NLP głównymi systemami reprezentacji danej osoby. Wiedza na temat tego, jaki dominujący system ma dana osoba może odgrywać bardzo ważną rolę w procesie komunikowania się z taką osobą. Wzrokowiec dużo łatwiej dogada się z innym wzrokowcem, niż ze słuchowcem. Te zależności zachodzą między wszystkimi systemami.

 

Dlatego NLP uczy jak rozpoznawać główne systemy reprezentacji u poszczególnych osób oraz jak się do nich dopasowywać poprzez te systemy.

 

Jednym z podstawowych czynników pozwalających na odkrywanie dominującego systemu reprezentacji u każdej osoby jest ruch gałek oczu. Okazuje się, że istnieje bezpośrednie sprzężenie zwrotne między tym, o czym w danym momencie myślimy, a tym jak poruszają się nasze oczy.

 

Opisane niżej zasady patrzenia w odpowiednim kierunku są charakterystyczne dla ok. 95% populacji. Pozostałe 5% osób ma te ruchy w odwrotnym kierunku.

 

Ćwiczenie 1

 

Przypomnij sobie jak dokładnie wygląda Twoja mama, tata lub inna bliska Ci osoba. Jakiego jest wzrostu, jak wygląda jej twarz, w co najczęściej się ubiera.

 

Czy zauważyłeś, w którą stronę poleciał Ci wzrok? Jeśli nie, to zrób powyższe ćwiczenie jeszcze raz (zamiast swoich krewnych możesz wybrać cokolwiek innego). Twój wzrok powinien powędrować do góry i w lewo. Sprawdź to na jeszcze kilku innych przykładach. Jeśli okaże się jednak, że powędrował do góry w prawo, wtedy najprawdopodobniej należysz to wspomnianych już 5%, którzy mają odwrotnie. 

 

Gdy przypominamy sobie obrazy, które już widzieliśmy wcześniej, to nasz wzrok wędruje do góry i w lewo. I tu praktyczna rada. Znajomość tego, gdzie patrzą oczy, będziemy wykorzystywać poprzez obserwowanie innych ludzi, a nie siebie. Dlatego lepiej zapamiętać jak inni powinni patrzeć, gdy przypominają sobie już widziane obrazy. A u osoby, która stoi naprzeciwko nas będzie to odwrotnie – czyli będzie ona patrzyła do góry i w prawo (nasze prawo). Pokazuje to poniższy rysunek.

 



                                                                                                                myślenie obrazami już widzianymi









 

 

 

Ćwiczenie 2

 

Zacznij przyglądać się jak „myślą oczami inni ludzie”. Zadawaj im pytania, aby przypomnieli sobie jak coś wygląda i obserwuj, gdzie będą kierować swój wzrok..

 

Oprócz tego, że każdy z nas może przypominać sobie już posiadane obrazy, to możemy też tworzyć nowe obrazy. Gdy np. poprosimy kogoś aby przypomniał sobie obraz czegoś, czego nigdy nie widział, to jego umysł dopiero zacznie tworzyć taki obraz po raz pierwszy.

 

Ćwiczenie 3

 

Jak Twoim zdaniem wyglądają kosmici? Pomyśl jak mogą oni wyglądać, ile mają wzrostu, jaki kolor skóry, ile oczu, itd.

 

Czy zauważyłeś gdzie tym razem powędrował Twój wzrok? Powinno to być do góry i w prawo. Czyli osoba, która stoi naprzeciwko ciebie będzie patrzeć do góry i w lewo:

 







myślenie obrazami właśnie stwarzanymi





 

 

Ćwiczenie 4

 

Zacznij obserwować, gdzie Twoi rozmówcy kierują wzrok w sytuacjach, gdy myślą o obrazach, które dopiero tworzą.

 

W tym miejscu możesz zadać pytanie, czy przypadkiem znajomość tego, gdzie się patrzy w zależności od tego, czy sięgamy do pamięci, czy coś dopiero stwarzamy, można wykorzystać do sprawdzenia, czy ktoś kłamie czy nie? Jest z tym różnie. Rzeczywiście w pewnych sytuacjach może to być sposób na wykrycie kłamstwa. Gdy poprosimy aby ktoś opowiedział jak mu minął dzień, to gdy taka osoba zacznie zmyślać, to jej wzrok będzie wędrował w lewo (nasze lewo). Zaleca się tu jednak dużą ostrożność. Może być tak, że po prostu nie pamięta ona wszystkiego i będzie generować nowe obrazy po to, aby zapełnić luki w pamięci.

 

W następnym module dowiesz się gdzie patrzymy, gdy myślimy emocjami, dźwiękami oraz prowadzimy dialog wewnętrzny. Jeśli nie możesz się tego doczekać, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś już teraz zaczął eksperymentować na tym polu ze swoimi oczami.

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • storyxlife.htw.pl