AIKIDO, SPORT, SZTUKI WALKI
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
CO TO JEST AIKIDO?
AIKIDO jest sztuką walki wywodzącą się z Japonii, której techniki pomyślane są tak, aby nie powodować zranień przeciwnika, a jedynie uwolnić się od atakującego poruszając jego całe ciało.
AI - KI - DO oznacza w dosłownym tłumaczeniu "drogę do harmonii z Ki" (Ai - harmonia, Do - droga).
Ki jest japońskim słowem-pojęciem trudnym do przełożenia na pojęcia kultury zachodniej. Oznacza mniej więcej tyle co umysł, duch, serce, ale również coś co nie jest do końca jasne, wyjaśnione.
W sztukach walki i wschodniej medycynie Ki rozumiane jest jako subtelna forma energii życiowej wypełniającej cały wszechświat.
Twórcą Aikido jest Morihei Ueshiba (1883 - 1969). Był on niezwykle uzdolnionym mistrzem sztuk walki i potrafił stworzyć swoją własną sztukę.
Bezpośrednim uczniem Ueshiby był Koichi Tohei. Był on pierwszym i w zasadzie jedynym uczniem Ueshiby, który otrzymał z jego rąk najwyższy stopień mistrzowski - 10 Dan.
Po śmierci Ueshiby Tohei był odpowiedzialny za rozwój techniczny Aikido, ale ponieważ miał inną wizję rozwoju Aikido niż pozostali nauczyciele założył własną szkołę nazywaną w skrócie Ki Aikido (pełna nazwa: Shin Shin Toitsu Aikido).
Z kolei uczniem Koichi Tohei był Kenjiro Yoshigasaki. Od 1977 mieszka on w Belgii i naucza w całej Europie. W 2002 roku Yoshigasaki stworzył własną szkołę i organizację pod nazwą Ki no Kenkyukai Association Internationale. Organizacja ta obejmuje Europę, Afrykę i Amerykę południową. W 2002 roku wszystkie polskie Dojo Ki Aikido (podobnie jak praktycznie wszystkie europejskie Dojo Ki Aikido) przyłączyły się do nowej organizacji Sensei Yoshigasaki.
Ćwicząc Ki Aikido broniący się, wykonując naturalne ruchy prowadzi atak partnera tak, że zostaje on unieruchomiony lub rzucony nie będąc zmuszonym do nienaturalnych ruchów i w żadnym momencie nie ma poczucia dyskomfortu fizycznego lub psychicznego.
Nie wytrąca się również atakującego z równowagi i nie odbiera mu jego poczucia stabilności. Jest to możliwe ponieważ fundamentalną zasadą Ki Aikido jest "umysł prowadzi ciało". A więc, żeby poruszyć ciało partnera trzeba najpierw poruszyć jego umysł. Nie da się tego zrobić przez wymuszanie czy rywalizację, a jedynie przez prowadzenie.
Techniki Ki Aikido wykorzystują harmonię timingu, rytmu i siły płynącej ze spokoju. Nie zawierają elementów uderzeń ręką czy kopnięć. Nie obciążają nienaturalnymi ruchami kręgosłupa i stawów, nie wymagają użycia siły fizycznej, ani akrobatycznych umiejętności, dlatego mogą ćwiczyć je kobiety i mężczyźni w każdym wieku.
Aikido rozwija zdolności percepcji, poczucie stabilności i zdolności ruchowe. Celem ćwiczeń jest nauczenie się zachowania spokoju, spontaniczności i pewności siebie w życiu codziennym jak i w sytuacji zagrożenia.
Aikido jest sztuką walki, a nie sportem. W Aikido nie chodzi o udowodnienie kto jest lepszy lecz o nauczenie się jak zachować się w trudnej sytuacji, dlatego nie organizuje się walk ani zawodów.
Jedną z głównych zasad Aikido jest nieagresja oraz akceptowanie i poszanowanie drugiego człowieka (nawet jeśli mnie atakuje). Celem treningu nie jest nauczenie zachowania tych zasad jedynie na macie, ale również na co dzień.
Techniczna bazą Aikido było Daitoryo Jujitsu. Ten styl Jujitsu został przekazany twórcy Aikido przez człowieka, który był mistrzem miecza, opracował on techniki walki bez broni opierając się na swoich umiejętnościach walki mieczem. Dlatego techniki Daitoryu i Aikido różnią się znacznie od technik Judo czy Karate, które pochodzą od sztuk walki nie używających miecza.
Od początku ideą Aikido było rozwiązywanie sytuacji konfliktu bez walki.
Aikido nie powinno być sprowadzane tylko do samoobrony, Aikido daje możliwość nowego spojrzenia na konflikt - jest drogą tworzenia takich sytuacji w których nie można zaatakować. Jeśli nie można zaatakować nie potrzebna jest samoobrona.
Ki Aikido uprawiane w ramach organizacji Ki no Kenkykai Association Internationale obejmuje
- Aikido
- Kenkodo (drogę zdrowia)
Kenkodo
pomaga zrozumieć co komunikuje nam nasze ciało, gdzie ma problemy. Kenkodo obejmuje
- Kokyuho (metodę oddychania)
- Kenko Taiso (gimnastykę zdrowia)
- Teateho (rodzaj masażu)
- Sotaiho (zrozumienie struktury ciała człowieka)
Aikido
Jest tu kilka istotnych dla zrozumienia działania technik koncepcji i zasad.
Pierwsza koncepcja to "umysł prowadzi ciało". Jako przykład służy tu lustro i przeglądający się w im człowiek. Człowiek odpowiada umysłowi, a odbicie w lustrze odpowiada ciału.
Następna koncepcja to linie w ciele człowieka.
Linie te przebiegają przez obie ręce i nogi, i nie stykają się ze sobą. Zachowanie harmonii obu linii i ich współdziałania zapewnia stabilność i harmonijne wykonywanie technik.
Szereg ćwiczeń i testów linii służy do zrozumienia i pełnego wykorzystania tej koncepcji nie tylko w stosunku do własnego ciała, ale i do ciała Uke. Jeśli umiem poruszyć linie Uke umiem też poruszyć całe jego ciało.
Ponadto mamy trzy ogólne zasady
- use mind, total perception (umysł prowadzi)
- don't use weigth (nie używaj ciężaru ciała)
- put mind to something (skieruj swój umysł)
Szczegółowe omówienie tych zasad i przykłady ich zastosowania można zobaczyć na każdym treningu.
Kumiwaza
Naukę technik Aikido zaczyna się od ćwiczeń z partnerem.
W ten sposób adept Aikido uczy się, że relacje między ludźmi są tak samo ważne jak sama technika - ponieważ ćwiczy się z partnerem nie można wykonywać technik jak z manekinem, każda żyjąca istota reaguje inaczej, łapie inaczej, inaczej się porusza.
Nie można więc stosować wyłącznie praw mechaniki, aby wykonać technikę. Prawa mechaniki dobrze objaśniają i działają w sferze materii nieożywionej.
Inne zasady rządzą w sferze życia i wszystkiego co żyje.
Czas i przestrzeń, siła i masa odnoszą się tylko do materii, ale nie mają zastosowania w stosunku do umysłu To uczy ćwiczących jakie są trudności w relacjach międzyludzkich i jak można je rozwiązywać bez walki.
Kumi - oznacza parę
waza - oznacza technikę
Czyli trening Aikido zaczyna się od ćwiczeń dwóch ludzi i relacji między nimi
Hitoriwaza
Aby ćwiczyć precyzję ruchów warto ćwiczyć również ruchy bez partnera - ten sposób ćwiczenia nazywa się Hitoriwaza.
Hitori - oznacza sam, jeden człowiek
Hitoriwaza jest pomocą do lepszego opanowania Kumiwaza. Hitoriwaza obejmuje zestaw ćwiczeń przygotowujących do wykonywania odpowiednio skoordynowanych ruchów podczas wykonywania techniki.
Tsuzukiwaza
Po opanowaniu szeregu technik Aikido, ćwiczący uczą się wykonywać różne techniki jedna po drugiej w odpowiedzi na ten sam rodzaj ataku.
Ten sposób ćwiczenia pozwala na zrozumienie relacji, zastosowania i znaczenia poszczególnych technik.
Koichi Tohei stworzył w 1978 roku grupy technik (Taigi), które obecnie po modyfikacjach przeprowadzonych przez Yoshigasaki Sensei nazywa się w naszej szkole Tsuzukiwaza. Tsuzukiwaza są integralną częścią praktyki Aikido.
Tsuzuki - oznacza ciągłość
Waza - oznacza technikę
Techniki w każdej grupie tworzą harmonijną całość, a wykonujący je powinni pokazać harmonię i płynność ruchu, rytm i wyczucie dystansu.
Kenko Taiso
Każdy trening Aikido zaczyna się od ćwiczeń Kenko Taiso.
Kenko - oznacza zdrowie
Taiso - oznacza gimnastykę
Jest to seria ćwiczeń wykonywanych w rytmie, mających na celu nie tyle rozgrzanie ciała co znalezienie stabilności poprzez znalezienie stabilnych linii w naszym ciele oraz utrzymanie sprawności ciała na poziomie niezbędnym do wykonywania technik.
Stabilność ciała, która zdaniem Koichi Tohei jest powiązana ze zdolnością zachowania spokojnego umysłu i koordynacją umysłu i ciała sprawdza się poprzez serię opracowanych przez Koichi Tohei testów.
Kokyuho
Nieodłączną częścią treningu są też ćwiczenia oddechowe, ponieważ ten kto potrafi spokojnie oddychać potrafi również zachować spokój i mniej się męczy. Ćwiczenia te pomagają również rozluźnić przeponę.
Świeca zapala się od świecy - żadna książka i żaden opis nie zastąpią osobistego udziału w treningu, dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcą pracować nad sobą na nasze treningi.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]