ADM postępowanie egzekucyjne,
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
1.     Pojęcie i klasyfikacja podmiotów administracyjnego postępowania egzekucyjnego.
Postępowanie egzekucyjne jest to uregulowany prawem procesowym ciąg czynności podejmowanych przez or-gany egzekucyjne i inne podmioty postępowania egzekucyjnego w celu wykonania przez zastosowanie środka przymusu państwowego obowiązków wynikających z aktów poddanych egzekucji adm. Celem egzekucji jest przymusowe wykonanie, doprowadzenie do zgodności stanu faktycznego ze stanem prawnym. Podmiotowy za-kres postępowania egzekucyjnego wiąże się z określ organów przed którymi stosuje się przepisy ustawy egze-kucyjnej oraz oznaczenie podmiotów przeciwko którym toczyć się może postępowanie egzekucyjne; -organ eg-zekucyjny, -organy nadzoru nad egzekucją adm, -minister finansów, -organ rekwizycyjny, -wierzy-ciel, -zobo-wiązany, -pełnomocnik zobowiązanego, -egzekutor, poborca skarbowy, komornik skarb, -biegli, -rzeczoznaw-ca, -świadkowie, -osoby trzecie, dłużnik zajętej wierzytelności, -dozorca oraz zarządca nieruchomości, organ właśc w sprawach udzielania pomocy obcemu państwu oraz korzystania z pomocy obcego państwa.
2.     Pojęcie i klasyfikacja środków egzekucyjnych w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym.
Środki egzekucyjne charakteryzuje władczość. Przedmiotowy zakres postępowania egzekucyjnego obejmuje przymusowe wykonanie 2 rodzajów obowiązków 1o charakterze pieniężnym: -z pieniędzy, -z wynagrodzenia za pracę, -ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego, ubezpieczenia społ, renty socjalnej, -z rachunków banko-wych, -z innych wierzytelności pieniężnych, -z praw z instrumentów finans. w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi, zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku oraz z wie-rzytelności z rachunku pieniężnego służącego do obsługi takich rachunków, -z papierów wartościowych nieza-pisanych na rachunku papierów wartościowych, -z weksla, - z autorskich praw majątkowych i praw pokrew-nych oraz z praw własności przemysł, -z udziału w spółce z o.o., -z pozostałych praw majątkowych, -z rucho-mości, -z nieruchomości; 2 o charakterze niepieniężnym: -grzywnę w celu przymuszenia, -wykonanie zastęp-cze, -odebranie rzeczy ruchomej, -odebranie nieruchomości, opróżnienie lokali i innych pomieszczeń, -przymus bezpośredni;
3.     Zasady administracyjnego postępowania egzekucyjnego.
Zasada celowości-wynika pośrednio z licznych postanowień, egzekucja nie powinna być dolegliwością, a jedy-nie umożliwiać wykonanie niepieniężnych obowiązków adm. Dobranie takiego środka, który będzie prowadził bezpośrednio do wykonania obowiązku. Zasada stosowania najmniej uciążliwego środka -ustawa nie precyzuje, które środki są mniej lud bardziej uciążliwe, najważniejsze jest to, aby spowodowały wykonanie obowiązku pie niężnego; nie ukaranie a tylko wyegzekwowanie obowiązku; najbardziej uciążliwy z nieruchomości. Zasada niezbędności zakaz stosowania środków egzekucyjnych, gdy obowiązek został wykonany lub stał się bezprzed-miotowy, egzekucja nie powinna być prowadzona /np umorzona/ Zasada stosowania środków przewidzianych tylko w ustawie /katalog zamknięty/wolno stosować tylko środki wymienione w ustawie. Zasada poszanowania minimum egzystencji kierowanie się humanitaryzmem wyłączenie z egzekucji przedmiotów stanowiących war-tość gosp, użytkową /np proteza/ bądź szczególnego rodzaju /np. odznaczenie/. Zasada zagrożenia /upomnienia/ posiada sankcję umorzenia gdy brak było upomnienia zobowiązanego; egzekucja może być wszczęta tylko po pisemnym upomnieniu /wezwaniu wykonania obowiązku –groźba legalna/ w ciągu 7 dni od jego doręczenia. Zasada obowiązku /obligatoryjnego/prowadzenia egzekucji wierzyciel ma obowiązek wszczęcia -złożenia wnio sku -egzekucji w przypadku, gdy zobowiązany uchyla się od swoich czynności, obowiązków. Zasada niezależ-ności stosowania środków egzekucyjnych od środków represyjnych dopuszcza zastosowanie środka egzekucyj-nego łącznie z wymierzeniem kary w postępowaniu karnym, dyscyplinarnym lub w sprawach o wykroczenia /jest to wynik odmienności celów/. Zasada prowadzenia egzekucji w porze najdogodniejszej dla zobowiązane- go -odnosi się do czynności technicznych i działań egzekutora, egzekucji nie można prowadzić w dni wolne od pracy oraz w dni robocze w godzinach 21 do 7 rano /są wyjątki/. Zasada gospodarnego prowadzenia egzekucji organ egzekucyjny ponosi odpowiedzialność za stan rzeczy zajętej; użytkowanej przy wykonaniu zastępczym.Zasada posiłkowego stosowania przepisów KPA do kwestii nie uregulowanych w ustawie egzekucyjnej przeno-si się rozwiązania kodeksowe odpowiednio/zasada odpowiedniości stosowania/-wprost /przenosi się określ prze pisy/ -z odpowiednią modyfikacją, - nie przeniesiemy z KPA do egzekucyj ze wzgl na ich bezprzedmiotowość.4.     Tytuł wykonawczy.
Jest dokumentem urzędowym niezbędnym do wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekuc, stwierdzający fakt istnienia i zakres roszczenia wierzyciela a tym samym obowiązku świadczenia po stronie dłużnika. Tytu-łami egzekuc wg ustawy są: -prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu orzeczenia sądowe oraz ugody zawarte przed sądem, -wyroki sądów polubownych i ugody tam zawarte, -akt notarialny, w którym dłużnik poddał się dobrowolnie egzekucji, dot zapłacenia określonej sumy pieniężnej, przekazania rzeczy za-miennych ilościowo oznaczonych lub indywidualnie oznaczonej rzeczy, jeżeli ustalono termin zapłaty lub wy-dania. Najczęstszymi tytułami egzekuc są: -orzeczenia sądowe /wyroki, postanowienia, nakazy zapłaty/.Jeżeli wierzyciel jest jednocześnie organem egzekuc, przystępuje on z urzędu do egzekucji na podst tytułu wykonaw-czego przez siebie wystawionego. Dla egzekucji adm obowiązków wynikających z orzeczeń sądowych tytułem wykonawczym jest orzeczenie sądowe zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Dla zobowiązań podatkowych deklaracja lub zeznanie złożone przez zobowiązanego. W tym przypadku tytuł wykonawczy można wystawić, jeżeli w deklaracji lub zeznaniu zostało zamieszczone pouczenie, że stanowią one podst do wystawienia tytułu wykonawczego i wierzyciel przed wszczęciem postępowania egzekuc przesłał zobowiązanemu upomnienie.
Powinien zawierać1oznaczenie wierzyciela 2wskazanie imienia i nazwiska lub nazwy zobowiązanego jego ad-resu a także w miarę możliwości adresu zakładu pracy 3treść podlegającego egzekucji obowiązku podst prawną tego obowiązku, stwierdzenie, że obowiązek jest wymagalny, a także określenie wysokości egzekwowanej na-leżności pieniężnej 4wskazanie podstawy prawnej prowadzonej egzekucji adm 5 datę wystawienia tytułu, pod-pis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego podpisującego oraz odcisk pieczęci urzędowej wie-rzyciela 6pouczenie zobowiązanego o skutkach niezawiadomienia organu egzekucyjnego o zmianie miejsca po-bytu 7pouczenie zobowiązanego o przysługującym mu w terminie 7 dni prawie zgłoszenia do organu egzekuc zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekuc 8klauzulę organu egzekucyjnego o skierowaniu tytułu do egzekucji adm 9wskazanie środków egzekuc stosowanych w egzekucji należności pieniężnych. Do tytułu wykonawczego wierzyciel dołącza dowód doręczenia upomnienia, a jeżeli doręczenie upomnienia nie było wy-magane, podaje w tytule wykonawczym podst prawną braku tego obowiązku.
5.     Badanie dopuszczalności egzekucji administracyjnej.
Powinno obejmować w szczególności ustalenie czy egzekucja oznaczonego obowiązku jest dopuszczalna czy tytuł wykonawczy jest prawidłowo wystawiony i czy zostało doręczone upomnienie. Organ egzekucyjny bada z urzędu dopuszczalność egzekucji adm; organ ten nie jest natomiast uprawniony do badania zasadności i wyma-galności obowiązku objętego tytułem wykonawczym; na postanowienie organu egzekuc o zwrocie tytułu wy-konawczego przysługuje wierzycielowi, niebędącemu jednocześnie organem egzekucyjnym, za-żalenie.
6.     Zasady prowadzenia egzekucji administracyjnej.
Organ egzekucyjny wszczyna egzekucję adm na wniosek wierzyciela i na podst wystawionego przez niego ty-tułu wykonawczego sporządzonego wg ustalonego wzoru. Wszczęcie egzekucji adm następuje z chwilą dorę-czenia zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego lub doręczenia dłużnikowi zajętej wierzytelności lub in-nego prawa majątkowego, jeżeli to doręczenie nastąpiło przed doręczeniem zobowiązanemu odpisu tytułu wy-konawczego. W trakcie prowadzenia postępowania egzekucyjnego podejmuje się wszelkie czynności egzeku-cyjne zmierzające do zastosowania lub zrealizowania środka egzekucyjnego takiego jak /pytanie 28/.
7.     Środki prawne w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym /zarzut, zażalenie, skarga/.
Zarzut to środek zaskarżenia; podst zarzutu w sprawie prowadzenia egzekucji adm może być 1wykonanie lub umorzenie w całości albo w części obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie albo nieistnienie obowiązku 2 od-roczenie terminu wykonania obowiązku albo brak wymagalności obowiązku z innego powodu, rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnej 3określenie egzekwowanego obowiązku niezgodnie z treścią obowiązku wyni-kającego z orzeczenia 4błąd co do osoby zobowiązanego 5niewykonalność obowiązku o charakterze niepienię-żnym 6niedopuszczalność egzekucji adm lub zastosowanego środka egzekuc 7brak doręczenia zobowiązanemu upomnienia 8zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekuc 9prowadzenie egzekucji przez niewłaściwy organ egzekuc 10niespełnienie wymogów /tytuł wykonawczy/.
Zażalenie Na postanowienie wydane w adm postępowaniu egzekuc służy zażalenie; wnosi się je do organu od-woławczego za pośrednictwem organu egzekuc w terminie 7 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowie-nia. Organem właściwym do rozpatrzenia zażalenia jest organ nadrzędny. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje postępowania egzekuc. Organ egzekuc lub organ odwoławczy może jednak w uzasadnionych przypadkach wstrzymać postępowanie egzekuc do czasu rozpatrzenia zażalenia.
Skarga przysługuje zobowiązanemu na czynności egzekuc organu egzekuc lub egzekutora. Na przewlekłość postępowania egzekuc skarga przysługuje zobowiązanemu i wierzycielowi niebędącemu jednocześnie organem egzekuc, a także podmiotowi, którego interes prawny lub faktyczny został naruszony w wyniku niewykonania obowiązku oraz organowi zainteresowanemu w wykonaniu obowiązku. Skargę wnosi się w terminie 14 dni od dnia dokonania zakwestionowanej czynności egzekuc za pośrednictwem organu egzekuc do organu nadzoru, który wydaje postanowienie. Na postanowienie o oddaleniu skargi przysługuje zażalenie. Wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekuc. Organ egzekuc lub organ nadzoru może jednak, w drodze postanowienia, wstrzymać w uzasadnionych przypadkach prowadzenie postępowania egzekuc.
8.     Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego.
Zawieszenie polega na przerwaniu na pewien czas biegu postępowania w związku z wystąpieniem określ przy-czyn, które powodują, że dalsze prowadzenie przejściowo jest niemożliwe lub niewskazane. Postępowanie eg-zekucyjne ulega zawieszeniu: 1w razie wstrzymania wykonania, odroczenia terminu wykonania obowiązku al.-bo rozłożenia na raty spłat należności pieniężnej 2w razie śmierci zobowiązanego, jeżeli obowiązek nie jest ści-śle związany z osobą zmarłego 3w razie utraty przez zobowiązanego zdolności do czynności prawnych i braku jego przedstawiciela ustawowego 4na żądanie wierzyciela 5w innych przypadk przewidzianych w ustawach. Organ egzekuc wydaje postanowienie w sprawie zawieszenia postępow egzekuc. Na postanowienie organu egzekuc o zawieszeniu postępow lub o odmowie zawieszenia tego postępow służy zażalenie.
Umorzenie następuje wtedy gdy w toku tego postępowania zaistnieją przeszkody o charakterze trwałym które powodują, że dalsze prowadzenie postępowania jest niemożliwe lub niecelowe. Może ono nastąpić w każdym stadium postępowania, zarówno przed wszczęciem egzekucji, jak i po jej zakończeniu. Postępowanie egzekuc umarza się 1jeżeli obowiązek został wykonany przed wszczęciem postępowania 2jeżeli obowiązek nie jest wy-magalny, został umorzony lub wygasł z innego powodu albo jeżeli obowiązek nie istniał 3jeżeli egzekwowany obowiązek został określ niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z decyzji organu adm, orzeczenia sądo-wego albo bezpośrednio z przepisu prawa 4gdy zachodzi błąd co do osoby zobowiązanego lub gdy egzekucja nie może być prowadzona ze wzgl na osobę zobowiązanego 5jeżeli obowiązek o charakterze niepieniężnym okazał się niewykonalny 6w przypadku śmierci zobowiązanego, gdy obowiązek jest ściśle związany z osobą zmarłego 7jeżeli egzekucja adm lub zastosowany środek egzekucyjny są niedopuszczalne albo zobowiązanemu nie doręczono upomnienia, mimo iż obowiązek taki ciążył na wierzycielu 8jeżeli postępowanie egzekuc zawie-szone na żądanie wierzyciela nie zostało podjęte przed upływem 12 m-cy od dnia zgłoszenia tego żądania 9na żądanie wierzyciela 10w innych przypadkach przewidzianych w ustawach. Postępowanie egzekuc może być umorzone w przypadku stwierdzenia że w postępowaniu egzekuc dot należności pieniężnej nie uzyska się kwo-ty przewyższającej wydatki egzekucyjne. Organ egzekuc wydaje postanowienie w sprawie umorzenia postępo-wania egzekuc; wydaje się je na żądanie zobowiązanego lub wierzyciela albo z urzędu. Na postanowienie w sprawie umorzenia postępowania egzekuc przysługuje zażalenie zobowiązanemu oraz wierzycielowi niebędą-cemu jednocześnie organem egzekuc.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Pojęc, klasyf podmiot adm post egz Podmiot zakres post egz wiąże się z określ organ przed któr stosuje się przepis ustawy egz oraz oznaczen podmiot przeciw ko którym toczyć się może post egz; -organ egz -organ nadzoru nad egz adm -minister finans -organ rekwizycyjny -wierzyciel -zobowiązan -pełnomocn zobow -egzekutor poborca skarb komornik skarb -biegli -rzeczoznawc -świadkow -osob trzecie, dłużnik zajęt wierzyteln -dozorc i zarządc nieruchomości -organ właśc w spr udzielan pomoc obcem państw i korzystan z pomoc obceg pańs. Pojęc, klasyf śr egz w adm post egz śr egz charakter władczość; przedmiot zakres post egz obejmuj przymus wykonan 2rodz obowiąz 1o charakt pieniężn -z pieniędzy -z wynagrodz za pracę -ze świadczeń z zaopatrzen emeryt ubezp społ, renty soc jal -z rachunk bank -z inny wierzytelności pieniężn -z papier wart -z weksla -z autors praw majątk, praw pokrewn i z praw własnośc przemysł -z udział w spółk zoo -z pozost praw majątk -z ruchomości -z nieruchomości 2o charakt niepienieżn -grzywnę w celu przymusz -wykonan zastępcze –odebran rzeczy ruchomej, -odebran nieruchomości, opróżnien lokali i innych pomieszczeń, -przymus bezpośredni;
Â
Â
Tyt wyk jest dokument urzęd niezbędn do wszczęc i prowadzen post egz, stwierdz fakt istnien i zakres roszczen wierzyciel/obowiąz świadczen po stron dłużnik Tyt egz wg ustaw:-prawomocn lub podlegając natychmiast wykonan orzeczeni, wyroki sąd i ugody zawart przed sąd -akt notarialn w któr dłużnik poddał się do browoln egz; najczęstsz tyt egz -orzeczen sąd/wyrok postanowien nakaz zapłaty/ Dla egz adm obowiązk wynikaj z orzeczeń sąd tyt wyk jest orzeczen sąd zaopa trzone w klauzulę wykonalności; dla zobowiąz podatk deklarac lub zeznan złożon przez zobowiązanego/tyt wyk można wystawić jeśli w deklaracji lub zeznaniu jest zamieszczo pouczen że stanowią one podst do wystawien tyt wyk i wierzyciel przed wszczęc post egz przesłał zobowiązan upomnien/ Powinien zawierać 1oznaczen wierzyciela 2wskazan/imię nazwisko-nazwa, adres/zobowiązan 3treść podlegaj egz obowiąz ze stwierdzen że jest wymagaln określ wys egzekwow należn pieniężn 4wskazan podst prawn prowadzj egz adm 5datę wystawien tyt podpis/imię nazwisko stanow służb/podpisuj, odcisk pieczęci urzęd wierzyciela 6pouczen zobowiąz o skutkach niezawiadomien organ egz o zmian miejsca pobytu 7pouczen zobowiąz o przysług mu w termin 7 dni prawie zgłoszen do organ egz zarzutów w spraw prowadzen post egz 8klauzulę organ egz o skierowan tyt do egz adm 9wskazan środk egz stosowan w egz należn pieniężn. Do tyt wyk wierzyciel dołącza dowód doręczen upomnienia a jeśli doręczenie upomnienia nie było wymagane, podaje w tyt wyk podst prawną braku tego obowiązku.
Â
Badan dopuszczaln egz adm obejmuj w szczególn ustalen czy egz oznaczon obowiązk jest dopuszczalna czy tytuł wyk jest prawidł wystawio czy zostało dorę czon upomnien; organ egz bada z urzęd dopuszczaln egz adm; organ ten nie jest uprawnion do badan zasadności i wymagalności obowiązk objętego tyt wyk; na postanowien organ egz o zwrocie tyt wyk przysług wierzyciel niebędącemu jednocześn organ egz zażalenie. Zasad prowadz egz adm organ egz wszczyna egz adm na wniosek wierzyciel i na podst wystawione przez niego tyt wyk sporządzoneg wg ustalon wzoru; wszczęc egz adm następuj z chwilą doręczen zobowiąz odpisu tyt wyk lub doręczen dłużnik zajętej wierzytelności lub inneg praw majątk, jeżeli to doręczeni nastąpiło przed doręczen zobowiąz odpisu tytuł wykonaw; w trakcie prowadzen post egz podejmuj się wszelkie czynności egz zmierzając do zastosowan lub zrealizowan śr egz /o charakter pieniężnym lub niepieniężny
Â
Śr pr w adm post egzZarzut to śr zaskarżen; podst zarzut w spraw prowadzen egz adm 1wykon lub umorzen w całości, w części obowiązk przedawnien wygaś...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]