ALGORYTMY POSTĘPOWANIA KONWOJ, Ochrona

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
KONWOJOWANIE WARTOŚCI PIENIĘŻNYCH

 

 

 

Przepisy prawa regulujące zasady transportu wartości pieniężnych.

 

Przepisy prawa określają zasady transportu wartości pieniężnych zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Spraw wewnętrznych i Administracjo z dnia 14 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne. (Dz.U.Nr 129, poz858)



Pojęcie cel i istota konwoju.

 

Konwojowanie wartości pieniężnych oraz innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych w myśl Art.3 Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia, jest formą bezpośredniej ochrony fizycznej. Konwojowanie jest rodzajem pełnienia służby przez jednego lub kilku pracowników ochrony fizycznej, której celem jest ochrona i zabezpieczenie transportowanego mienia przed kradzieżą rabunkiem, zniszczeniem i zaginięciem od chwili przyjęcia opieki nad mieniem do momentu przekazania go w miejscu przeznaczenia.

Rodzaje konwojów.


1. Miejsce wykonywania konwoju - zewnętrzne i wewnętrzne
2. zasięg - lokalne zamiejscowe
3. Wyposażenie - uzbrojone i nieuzbrojone
4. Środki lokomocji - piesze lub przy pomocy środków transportowych
5. Skład ilości - jedno lub wieloosobowe
6. Przedmiot ochrony - ochraniające wartości pieniężne lub inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne.

Obowiązki dowódców konwoju


Do obowiązków dowódcy konwoju należy w szczególności:

a) zorganizowanie służby konwojowej zgodnie z otrzymanymi od organizatora konwoju wytycznymi
b) określenie zdań dla konwojentów
c) określenie zadań dla innych osób wchodzących w skład konwoju ( w zakresie mającym bezpośredni związek z ochroną transportowanych wartości )
d) uczestniczenie przy pobieraniu i zdawaniu konwojowanego mienia, które musi być przekazane w stanie nie naruszonym
e) omówienie ze składem konwoju sposobu łączności, sygnalizowania i porozumiewania w czasie wykonywania zadania oraz na wypadek sytuacji nadzwyczajnych
f) omówienie obowiązków zasad współdziałania pomiędzy składem konwoju w razie zaistnienia sytuacji krytycznych ( napad, katastrofa, wypadek, pożar itp. )
g) czuwanie nad prawidłowym przebiegiem czynności konwojowych
h) wypracowywanie i podejmowanie decyzji w przypadkach zaistnienia nieprzewidzianych wydarzeń w trakcie konwojowania
i) informowanie organizatora konwoju we wcześniejszy ustalony sposób, o przebiegu czynności konwojowych, i wykonywaniu powierzonego zadania
j) nawiązywanie w razie potrzeby łączności z instytucjami zewnętrznymi ( jednostkami policji, jednostkami ratowniczo-gaśniczymi PSP, pogotowiem ratunkowym itp.
k) przejęcie w razie konieczności obowiązków kasjera
l) przestrzeganie postanowień instrukcji konwoju
ł) wypełnianie obowiązującej dokumentacji i rozliczenie się z organizatorami z powierzonego zadania

Obowiązki konwojentów


Do obowiązków konwojentów należy w szczególności:
a) ochrona i zabezpieczenie przewożonych wartości przez ich utratą lub zniszczeniem
b) ochrona osób uczestniczących e konwoju
c) prowadzenie w czasie jazdy obserwacji i meldowanie dowódcy konwoju o istotnych dla bezpieczeństwa ochranianego mienia spostrzeżeń
d) utrzymywanie w pełnej gotowości broni i amunicji oraz innego sprzętu będącego na wyposażeniu
e) ścisłe wykonywanie poleceń dowódcy konwoju
f) w przypadku składów jedno osobowych, również zadania przewidywane dla dowódcy konwoju

W czasie wykonywania służby konwojowej konwojentom nie wolno !!!

a)opuszczać miejsc wyznaczonych w instrukcji konwojowej (planie ochrony)
b)odkładać lub oddawać broni, spać, czytać
c)rozmawiać z osobami postronnymi i udzielać informacji na temat konwojowanych wartości
d)dopuszczać do konwojowanych wartości osób nie uwzględnionych w planie realizacji zadań ( planie ochrony )

 

Na wyszkolenie pracownika ochrony, tak zresztą jak w innych zawodach, składa się wiedza teoretyczna i praktyka. Tylko połączenie tych dwóch elementów gwarantuje profesjonalizm. Trzeba przy tym zaznaczyć, że pamięć ludzka jest ulotna, należy więc wielokrotnie powracać do przerobionego materiału w celu jego utrwalenia. Są opracowania, i to dobre, stanowiące swoiste kompendium wiedzy przydatnej w ochronie. Przeciętnego czytelnika odstrasza jednak ich obszerność i wysoka cena. Podjęliśmy więc próbę stworzenia opracowania zawierającego najczęściej występujące w ochronie pojęcia.

Instrukcja konwojowa - podstawowy dokument określający zasady organizacji konwoju i jego działanie w sytuacjach szczególnych.
Zawiera:

- postanowienia ogólne, w których wymienia się podstawy prawne, determinanty stanowiące o liczebności, uzbrojeniu i wyposażeniu konwoju, a także co podlega zabezpie czeniu;
- obowiązki osób funkcyjnych, tj. organizatora służby konwojowej, dowódcy konwoju, konwojentów i kierowców;
- zakazy w służbie konwojowej, czyli co jest zabronione w czasie realizacji zadania;
- wyposażenie uczestników konwoju;
- sposób realizacji służby konwojowej;
- postępowanie członków konwoju w przypadkach szczególnych;
- postanowienia końcowe.

Załączniki do instrukcji stanowią: charakterystyki tras wraz z graficznymi wykresami, tabele kodowe.


Wzór tabeli kodowej

 

lGrupa cyfr od 10 do 25 określa osoby związane z konwojem:

- 10 - organizator konwoju,
- 11 - dowódca konwoju,
- 12 - konwojent kierunkowy,
- 13 - konwojent X,
- 14 - konwojent Y,
- 15 - konwojent Z,
- 16 - kierowca A,
- 17 - kierowca B,
- 18 - kasjer,
- 19 - pracownik transportu,
- 20 - szef ochrony obiektu docelowego,
- 21 - policjant,
- 22 - strażak,
- 23 - lekarz,
- 24 - konwojenci,

2. Grupa cyfr od 40 do 48 określających obiekty:

- 40 - firma,
- 41 - obiekt docelowy,
- 42 - konwój,
- 43 - bankowóz,
- 44 - pojazd ubezpieczający,
- 45 - jednostka policji,
- 46 - szpital,
- 47 - straż pożarna,
- 48 - pomoc drogowa.

3. Grupa cyfr od 150 do 159 określających trasę:

- 150 - etap 1 trasy,
- 151 - etap 2 trasy,
- 152 - etap 3 trasy,
- 153- etap 4 trasy,
- 154 - etap 5 trasy,
- 155 - etap 6 trasy,
- 156 - etap 7 trasy,
- 157 - etap 8 trasy,
- 158 - etap 9 trasy,
- 159 - etap 10 trasy

4. Grupa cyfr od 400 do 403określającą punkty newralgiczne:

- 401 - tunel,
- 412 - przejazd kolejowy,
- 423 - most.

5. Grupa cyfr od 500 do 511 określająca czynności:

- 500 - wyjechać,
- 501- być,
- 502 - wyprzedzać,
- 503 - zatrzymać się,
- 504 - przyspieszyć,
- 505 - zająć posterunki zewnętrzne,
- 506 - do samochodów,
- 507 - ruszać,
- 508 - chorować,
- 509- zakończyć,
- 510 - kontrola drogowa,   
- 511 – zepsuć.l

 

Konwojowanie to czynnosc należąca do podstawowych zadań realizowanych przez wewnętrzne służby ochrony, jest to formą pełnienia służby przez jednego lub kilku konwojentów. Jego celem jest ochrona i zabezpieczenie konwojowanego mienia przed kradzieżą, rabunkiem, zniszczeniem i zaginięciem od chwili przejęcia opieki nad mieniem do momentu przekazania go w miejsce przeznaczenia. Istotą konwoju jest to, że mienie - niejednokrotnie wielkiej wartości - jest czasowo pozbawione ochrony stalowo-betonowych ścian skarbca i elektroniki zabezpieczeniowej - i zdane jedynie na ochronę fizyczną.

Wszystkie osoby wchodzące w skład konwoju wykonują zadania przysługujące im z racji pełnienia określonej funkcji, dzięki czemu mogą zapewnić ochronę i bezpieczeństwo konwojowanemu mieniu, a każda z osób uczestniczących w konwojowaniu ma za zadanie wypełniać rozkazy i polecenia dowódcy konwoju.

W skład konwoju wchodzą dowódca konwoju, konwojent lub kilku konwojentów, kierowca i inne wyznaczone osoby takie jak kasjer czy pracownik transportu. W mojej pracy postaram się omówić obowiązki jakie spoczywają na jednej z wyżej wymienionych osób, a mianowicie dowódcy konwoju.

Dowódca konwoju, już przed wykonaniem konwoju ma do wykonania wiele odpowiedzialnych zadań. Na samym początku powinien zapoznać z trasą kierowców oraz przekazać im swoje uwagi. Do jego obowiązków należy również zorganizowanie służby konwojowej zgodnie z otrzymanymi od organizatora konwoju zadaniami i wytycznymi, oraz określenie zadań dotyczących zabezpieczenia mienia dla osób wchodzących w skład konwoju (kasjer, kierowca) oraz zadań dla poszczególnych konwojentów.
Ważną rzeczą jaką dowódca konwoju wykonuje przed planowanym wyjazdem, jest także ustalanie sposobu łączności, sygnałów i znaków porozumiewawczych oraz zasad współdziałania w różnych sytuacjach.

Po wyruszeniu konwoju, obowiązki jego dowódcy wcale się nie zmniejszają, wręcz przeciwnie, można powiedzieć że ulegają zwielokrotnieniu. W czasie jazdy dowódca reguluje prędkość kolumny i decyduje o ustawieniu pojazdów, mając na uwadze główne problemy bezpiecznego przejazdu (tj. jazdę na wprost, zakręty, zmianę pasa ruchu, włączanie się do ruchu czy występujące przeszkody). W razie konieczności zatrzymania lub postoju pojazdów konwoju (np. przejazd kolejowy, awaria, wypadek) organizuje ochronę samochodów z wartościami pieniężnymi wystawiając posterunki, co łaczy się w jeden główny obowiązek - czuwanie nad prawidłowym przebiegiem czynności konwojowych oraz podejmowanie decyzji dotyczących ochrony przewożonego mienia.

W trakcie konwojowania, w zależności od zaistniałych wydarzeń dowódca konwoju podejmuje również decyzje dzięki którym konwojowane mienie może zostać przekazane adresatowi w stanie nienaruszonym zgodnie z otrzymanymi wytycznymi. Do jego zadań należy również przestrzeganie postanowień instrukcji alarmowej oraz informowanie przełożonych o przebiegu czynności konwojowych i wykonaniu powierzonego zadania.

Innym rodzajem konwojów są konwoje jednoosobowe piesze - mogą być wykonywane jedynie w przypadku ochraniania transportu wartości pieniężnych nie przekraczających 1 jednostki obliczeniowej, jeżeli użycie pojazdu mechanicznego nie jest uzasadnione ze względu na odległość dzielącą jednostkę, w której wartości pieniężne są pobierane, od jednostki, do której są transportowane, a do przenoszenia wartości używa się odpowiedniego zabezpieczenia technicznego. W trakcie tych konwojów dowódcą konwoju jest konwojent ochraniający to mienie.

Dowódca konwoju w czasie wykonywania swoich zadań jest osobą najważniejszą. Wydaje on rozkazy oraz rozpożądza wszystkimi uczestnikami konwoju. Wszystko to ma na celu uniknięcie niebezpieczeństw mogących zagrozić konwojentom oraz chronionemu mieniu. Są to zadania niezwykle odpowiedzialne a błąd w ich realizacji zagrozić może przesylce a nawet życiu konwojentów.
 

Algorytmy postępowania

 

lAWARIA POJAZDU

Postępowanie członków konwoju:

-DOWÓDCA:

Poleca konwojentom zajęcie posterunków na zewnątrz pojazdów (z wyjątkiem załogi bankowozu).

Poleca kierowcom (z wyjątkiem kierowcy sprawnego pojazdu, w którym przewożone są wartości) usunięcie awarii.

Gdy awaria nie da się usunąć, powiadamia bazę i czeka na pojazd zapasowy lub decyduje o zmianie układu konwoju.

W przypadku postoju w miejscu szczególnie niebezpiecznym lub, gdy przewożone mienie jest dużej wartości wezwać Policję.

-KONWOJENT:

Z polecenia dowódcy zajmują posterunki na zewnątrz pojazdu (z wyjątkiem ochrony bankowozu).

W pojazdach ochrony drzwi pozostają otwarte.

-SPEDYTOR:

Pozostaje w pojeździe przewożącym konwojowane mienie.

-KIEROWCA:

Dołączają swoimi pojazdami do popsutego pojazdu i włączają światła awaryjne.

Kierowca ostatniego pojazdu w kolumnie ustawia trójkąt ostrzegawczy.

Kierowca uszkodzonego pojazdu próbuje usunąć awarię. Pomagają mu w tym kierowcy pozostałych pojazdów za wyjątkiem pojazdu przewożącego mienie.

W czasie postoju silniki nieuszkodzonych pojazdów musza pozostać włączone.

-PRACOWNIK TRANSPORTU:

Nie opuszcza pojazdu.l

 

 

lCHOROBA CZŁONKA KONWOJU

Postępowanie członków konwoju:

-DOWÓDCA:

Poleca zatrzymać konwój.

Poleca konwojentom zajęcie posterunków na zewnątrz pojazdów (z wyjątkiem załogi bankowozu).

W miarę możliwości próbuje ustalić przyczynę niedyspozycji członka konwoju.

Udziela pomocy przedlekarskiej.

Gdy zachodzi potrzeba hospitalizacji osoby, zabiera jej broń i świadectwo broni.

Przeorganizowuje ochronę.

Gdy sam dotknięty jest chorobą, jego obowiązki przejmuje wcześniej wyznaczony zastępca.

-KONWOJENT:

Z polecenia dowódcy zajmują posterunki na zewnątrz pojazdu (z wyjątkiem ochrony bankowozu).

W pojazdach ochrony drzwi pozostają otwarte (nie dotyczy bankowozu).

-SPEDYTOR:

Pozostaje w pojeździe przewożącym konwojowane mienie.

Gdy sam dotknięty jest chorobą, jego obowiązki przejmuje dowódca konwoju.

-KIEROWCA:

Zatrzymują pojazdy i włączają światła awaryjne.

W czasie postoju silniki są uruchomione.

Gdy postój jest dłuższy, kierowca ostatniego pojazdu ustawia trójkąt ostrzegawczy.

Kierowcy nie opuszczają swoich miejsc.

W uzasadnionych przypadkach kierowca (z wyłączeniem kierowcy pojazdu przewożącego chronione mienie) może udzielić pomocy w czynnościach ratowniczych dowódcy konwoju.

W przypadku choroby kierowcy, jego obowiązki przejmuje uprawniony konwojent.

-PRACOWNIK TRANSPORTU:

Udziela pomocy dowódcy konwoju w czynnościach ratowniczych (jeżeli nie stanowi załogi bankowozu).

Gdy sam dotknięty jest choroba, jego obowiązki przejmuje spedytor.l

 

lKOLIZJA DROGOWA Z UDZIAŁEM POJAZDU KONWOJU

Postępowanie członków konwoju:

-DOWÓDCA:

Poleca konwojentom zajęcie posterunków na zewnątrz pojazdów (z wyjątkiem załogi bankowozu).

Udziela pomocy przedlekarskiej osobom poszkodowanym.

Drogą radiową wzywa (wg potrzeby):
-Policję
-Pogotowie ratunkowe
-Straż pożarną

W razie zagrożenia wybuchem pożaru poleca ewakuację chronionego mienia.

Sprawdza rozmiar uszkodzeń związanych z wypadkiem.

Powiadamia o wydarzeniu bazę.

Czeka na przyjazd Policji.

W dalszą drogę konwój może ruszyć po uzyskaniu zgody interweniującego Policjanta.

-KONWOJENT:

Z polecenia dowódcy zajmują posterunki na zewnątrz pojazdu (z wyjątkiem ochrony bankowozu).

W pojazdach ochrony drzwi pozostają otwarte (nie dotyczy bankowozu).

-SPEDYTOR:

Pozostaje w pojeździe przewożącym konwojowane mienie.

Gdy wartości są zagrożone pożarem, bezpośrednio uczestniczy w ich ewakuacji.

-KIEROWCA:

Zatrzymują pojazdy i włączają światła awaryjne.

Kierowca ostatniego pojazdu ustawia trójkąt ostrzegawczy.

Kierowca, który bezpośrednio uczestniczył w kolizji, pozostaje do dyspozycji interweniującego Policjanta.

-PRACOWNIK TRANSPORTU:

Udziela pomocy dowódcy konwoju w czynnościach ratowniczych (jeżeli nie stanowi załogi bankowozu).

Gdy wartości są zagrożone pożarem, bezpośrednio uczestniczy w ich ewakuacji.l

 

lKOLIZJA DROGOWA, W KTÓREJ UCZESTNICZĄ POJAZDY KONWOJU

Postępowanie członków konwoju:

-DOWÓDCA:

Jeżeli jest to możliwe, poleca zatrzymać konwój 50-80 metrów od miejsca kolizji.

Poleca konwojentom zajęcie posterunków na zewnątrz pojazdów (z wyjątkiem załogi bankowozu).

Sprawdza czy nie ma osób rannych.

Sprawdza rozmiar uszkodzeń związanych z wypadkiem.

W zależności od winy wymienia oświadczenia do celów ubezpieczeniowych z drugim uczestnikiem konwoju.

Po załatwieniu formalności konwój rusza w dalszą drogę.

-KONWOJENT:

Z polecenia dowódcy zajmują posterunki na zewnątrz pojazdu (z wyjątkiem ochrony bankowozu).

W pojazdach ochrony drzwi pozostają otwarte (nie dotyczy bankowozu).

-SPEDYTOR:

Pozostaje w pojeździe przewożącym konwojowane mienie.

-KIEROWCA:

Jeżeli jest to możliwe, zatrzymują pojazdy 50-80 metrów od miejsca kolizji i włączają światła awaryjne.

Kierowca, którego pojazd bezpośrednio uczestniczył w kolizji, za pośrednictwem dowódcy konwoju przekazuje drugiemu uczestnikowi kolizji oświadczenie do celów ubezpieczeniowych lub dane do takiego oświadczenia.

-PRACOWNIK TRANSPORTU:

Pozostaje w pojeździe.l

 

lKOLIZJA DROGOWA, KTÓREJ ŚWIADKAMI SĄ CZŁONKOWIE KONWOJU

Postępowanie członków konwoju:

-DOWÓDCA:

WARIANT I

Poleca kierowcom zachować bezpieczną szybkość i ominąć zagrożone miejsce.

Przy pomocy środków łączności powiadamia Pogotowie Ratunkowe i Policję.

WARIANT II

Poleca zatrzymać konwój 50-80 metrów od miejsca kolizji.

Poleca konwojentom zajęcie posterunków na zewnątrz pojazdów (z wyjątkiem załogi bankowozu).

Udaje się na miejsce wypadku.

W razie potrzeby udziela pomocy przedlekarskiej ofiarom i wzywa Pogotowie Ratunkowe i Policję.

-KONWOJENT:

WARIANT I

Konwojenci nie opuszczają pojazdów.

WARIANT II

Z polecenia dowódcy zajmują posterunki na zewnątrz pojazdu (z wyjątkiem ochrony bankowozu).

W razie napadu na dowódcę konwoju, jego obowiązki przejmuje wcześniej wyznaczony zastępca, który poleca szybko opuścić zagrożoną strefę.

-SPEDYTOR:

WARIANT I

Pozostaje w pojeździe przewożącym konwojowane mienie.

WARIANT II

Pozostaje w pojeździe przewożącym konwojowane mienie.

-KIEROWCA:

WARIANT I

Zwalniają prędkość i omijają miejsce wypadku.
WARIANT II

Zatrzymują pojazdy w miejscu bezpiecznym.

Tył ostatniego pojazdu powinien znajdować się 50-80 metrów od miejska wypadku.

Silniki pozostają uruchomione.

-PRACOWNIK TRANSPORTU:

WARIANT I

Pozostaje w pojeździe.

WARIANT II

Pozostaje w pojeździe.l

 

lPOŻAR POJAZDU PRZEWOŻĄCEGO WARTOŚCI

Postępowanie członków konwoju:

-DOWÓDCA:

Poleca zatrzymać konwój.

Uruchamia:
-grupę ewakuacyjną (złożoną ze spedytora i pracownika transportu)
-grupę gaśniczą (złożoną z kierowców)
-grupę ochronną (złożoną z konwojentów).

Drogą radiową wzywa:
-Policję
-Straż pożarną
-Centralę
a w razie potrzeby Pogotowie Ratunkowe.

Udziela pomocy przedlekarskiej osobom rannym.

-KONWOJENT:

Z polecenia dowódcy, w ramach grupy ochronnej, konwojenci zajmują posterunki na zewnątrz, chroniąc mienie zarówno w trakcie jego przenoszenia jak i składowania.

-SPEDYTOR:

Wchodzi w skład grupy ewakuacyjnej.

Szybko opuszcza pojazd, otwiera przedział ratunkowy i wraz z pracownikiem transportu przenosi chronione mienie w bezpieczne miejsce.

-KIEROWCA:

Wchodzą w skład grupy gaśniczej. Zatrzymują pojazdy i przy pomocy gaśnic gaszą pożar.

Kierowca pojazdu ubezpieczającego zatrzymuje samochód w miejscu bezpiecznym i pozostawia go z uruchomionym silnikiem.

-PRACOWNIK TRANSPORTU:

Wchodzi w skład grupy ewakuacyjnej i wspólnie ze spedytorem przenoszą mienie z zagrożonego pojazdu w bezpieczne miejsce.l

 

lPOŻAR POJAZDU UBEZPIECZAJĄCEGO

Postępowanie członków konwoju:

-DOWÓDCA:

Poleca zatrzymać konwój.

Poleca ochronie zająć posterunki na zewnątrz pojazdu przewożącego wartości (nie dotyczy załogi bankowozu).

Uruchamia grupę gaśniczą (złożoną z kierowców)

Drogą radiową wzywa:
-Policję
-Straż pożarną
-Centralę
a w razie potrzeby Pogotowie Ratunkowe.

Udziela pomocy przedlekarskiej osobom rannym.

-KONWOJENT:

Z polecenia dowódcy, w ramach grupy ochronnej, konwojenci zajmują posterunki na zewnątrz pojazdu przewożącego wartości.

Ustawiają się tyłem do pojazdu bacznie obserwując otoczenie.

Konwojent kierunkowy w tankowozie po opuszczeniu pojazdu przez kierowcę, w przypadku zagrożenia zajmuje jego miejsce i wyprowadza pojazd ze strefy zagrożenia.

-SPEDYTOR:

Pozostaje w pojeździe przewożącym wartości pieniężne.

-KIEROWCA:

Wchodzą w skład grupy gaśniczej. Zatrzymują pojazdy i przy pomocy gaśnic gaszą pożar.

Kierowca pojazdu przewożącego wartości pieniężne zatrzymuje samochód w miejscu bezpiecznym i pozostawia go z uruchomionym silnikiem.

Po opuszczeniu pojazdu przez kierowcę drzwi powinny zostać od środka zamknięte.

-PRACOWNIK TRANSPORTU:

Gdy zajmuje miejsce w pojeździe przewożącym wartości nie opuszcza pojazdu.

Gdy zajmuje miejsce w pojeździe ubezpieczającym szybko opuszcza pojazd.

Może udzielać pomocy przy gaszeniu pojazdu.l

 

lZATRZYMANIE PRZEZ POLICJĘ-PRZEPUSTKA „W”

Postępowanie członków konwoju:

-DOWÓDCA:

Otrzymuje informacje o próbie zatrzymania konwoju.

Poleca konwojentowi kierunkowemu postępowanie zgodnie z obowiązującymi zasadami.

-KONWOJENT:

Konwojent kierunkowy powiadamia dowódcę o próbie zatrzymania konwoju przez Policję.

Poleca kierowcom zwolnić prędkość do 5 km/h.

Okazuje przez szybę pojazdu zatrzymującemu Policjantowi przepustkę „W” w sposób uniemożliwiający odczytanie jej numeru.

Poleca kierowcom zwiększyć prędkość.

-SPEDYTOR:

Pozostaje w pojeździe przewożącym wartości pieniężne.

-KIEROWCA:

Z polecenia konwojenta kierunkowego zbliża się do prawej krawędzi jezdni i zwalnia szybkość do 5 km/h.

Po okazaniu przepustki przez konwojenta przyspiesza.

-PRACOWNIK TRANSPORTU:

Pozostaje w pojeździe.l

 

 

lZATRZYMANIE PRZEZ POLICJĘ-BEZ PRZEPUSTKI „W”

Postępowanie członków konwoju:

-DOWÓDCA:

Otrzymuje informacje o próbie zatrzymania konwoju.

Poleca zatrzymać konwój w odległości 50-80 metrów od miejsca zatrzymania.

Poleca ochronie zająć miejsca posterunki na zewnątrz pojazdów (wyłączając załogę).

Podchodzi do kontrolujących Policjantów, przedstawia się i wyjaśnia przyczynę zatrzymania.

-KONWOJENT:

Konwojent kierunkowy powiadamia dowódcę o próbie zatrzymania konwoju przez Policję.

Z polecenia dowódcy zajmują posterunki na zewnątrz pojazdu.

W razie napadu na dowódcę konwoju, jego obowiązki przejmuje wcześniej wyznaczony zastępca, który poleca szybko opuścić zagrożoną strefę.

-SPEDYTOR:

Pozostaje w pojeździe przewożącym wartości pieniężne.

-KIEROWCA: ...l
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • storyxlife.htw.pl