ALTANA NA SŁOŃCE I NIEPOGODE, URZADZANIEipielegnacjaTERENÓWzieleni
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Altana na słońce i niepogodę
Dzięki niej można wypoczywać wśród roślin niezależnie od pogody, ponieważ chroni zarówno przed skwarem, jak i deszczem.
Zaciszna, przytulna z letnią kuchnią przez całe lato skupia domowników i gości.
Wykonano ją z naturalnych materiałów: drewna, kamienia i cegły. Jest nieco surowa w wyrazie, dzięki czemu doskonale wpisuje się w klimat dużej działki położonej na skraju lasu. Obrośnięta pnączami altana tworzy bardzo malowniczy zakątek.
Na planie kołaJest zbudowana na planie jednej czwartej koła. Funkcję filarów podtrzymujących jej
Letnia kuchniaSercem altany jest wielofunkcyjny piec, który zajmuje jej narożnik. Składa się on z kuchenki (jest ona wykorzystywana nie tylko do przygotowywania potraw, ale także do ogrzewania altany w chłodniejsze dni) i komina zwieńczonego ceramicznym daszkiem. Komin jest jednocześnie jed-nym z punktów wsparcia dachu. Piec zbudowano z cegły klinkierowej w kolorze piaskowym. Do murowania użyto specjalnej zaprawy cementowej do klinkieru. Jako blat do gotowania wykorzystano żeliwny fragment kuchni z fajerkami (kupiono go podobnie jak inne żeliwne elementy pieca w dawnym sklepie GS). Palenisko kuchni wyłożono cegłą szamotową, zaś wnękę pod nią przeznaczono na składowanie drewna opałowego. Na ściankach kuchni zamocowano reling na ściereczki. Interesującym rozwiązaniem jest umieszczenie w kominie pieca rusztu ukrytego za drzwiczkami. Ułożone na nim potrawy mogą być pieczone lub lekko podwędzane, zależnie od wielkości ognia rozpa-lonego w kuchni i stopnia otwacia szybrów (jeden jest umieszczony pomiędzy paleniskiem kuchni a kominem, drugi zaś zamontowano w górnej części komina). Na samym dole komina znajduje się otwór rewizyjny, przez który można czyścić jego tradycyjny grill osłonięty okapem.
Przytulnie wśród roślinW centrum altany ustawiono trójkątny stół, a wokół niego wygodne ławki z oparciami. Przestrzeń altany oświetla wisząca lampa z abażurem ze sznurka, a także dwie niewielkie lampy przemysłowe zamocowane na słupach, które dodają temu miejscu oryginalnego charakteru. U podstawy filarów posadzono pnącza: powojniki, wiciokrzew i glicynię zwaną też wisterią. Dodają one budowli lekkości, poza tym chronią jej